31 marca 2022 roku zakończył się Projekt CAMS Platform

Projekt CAMS Platform (jego pełna nazwa „Climate Adaptation and Mitigation Synergy in energy efficiency projects) realizowany był od września 2019 r. do 31 marca 2022 r. w ramach Programu Interreg dla Regionu Morza Bałtyckiego w l. 2014 – 2020. Fundacja Poszanowania Energii w Gdańsku była jednym z 9 partnerów tego projektu pochodzących z 6 krajów nadbałtyckich. Istotną rolę w tym projekcie odgrywały instytucje pełniące rolę koordynacyjną w realizacji Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego: Sekretariat Rady Państw Bałtyckich (CBSS) jako koordynator horyzontalny tematyki klimatycznej oraz Ministerstwo Gospodarki Łotwy pełniące funkcję koordynatora problematyki energetycznej w działaniach Strategii BSR. Partnerem wiodącym była Regionalna Agencja Energetyczna z Tartu (Estonia) a władze szwedzkiego regionu Dalarna odpowiadały za działania modułu WP2 dotyczącego usprawnienia wykonywania audytów i innych ocen energetycznych. Działania dotyczące audytingu energetycznego stanowiły najważniejszy obszar zainteresowania FPE w ramach projektu. Ich celem jest przyczynienie się do rzeczywistego zmniejszenia zużycia energii związanej z istniejącymi budynkami i odpowiedniej redukcji emisji gazów do atmosfery (strategia UE „Fala Renowacji”) aby już ok. 2050 roku uzyskać tzw. neutralność klimatyczną – emisje CO2 i innych gazów cieplarnianych nie będą wyższe niż zdolności ich pochłaniania przez ekosystemy.

Jako istotny element dla osiągnięcia tego celu CAMS proponuje uruchomienie i rozwój platformy informatycznej z danymi o metodach i wynikach audytów, a także kosztach i rezultatach działań wdrożeniowych w procesie renowacji coraz większego zbioru obiektów budowlanych. Platforma taka – dzięki możliwości porównań i pewnej inspiracji – powinna pozwolić na standaryzację i podwyższenie jakości audytów i podobnych narzędzi wspierających projektowanie (prze)budowę i renowację budynków.

Działania w zakresie audytingu energetycznego, w tym wskazywania konkretnych możliwości zmian w budynkach i ich użytkowaniu, wspierane muszą być przez odpowiednie narzędzia polityki proklimatycznej: administracyjne i prawne oraz z zakresu informowania i mobilizacji wszystkich aktorów procesu. Jest to sfera objęta modułami WP3 i WP4 projektu CAMS Platform, w których Fundacja także uczestniczy.

Instytucje i Programy wspierające FPE