kpt. Władysław Dobrowolski – weteran Armii Krajowej

Władysław Dobrowolski

W środę 22 czerwca br. zmarł w wieku 95 lat Władysław Dobrowolski – jeden z założycieli i pierwszych fundatorów Fundacji Poszanowania Energii
w Gdańsku w 1991r., potomek uczestników powstania listopadowego i styczniowego, w latach 1942-1945 młodociany żołnierz ZWZ/AK w Okręgu Radomsko-Kieleckim, podwładny generała Augusta Emila Fieldorfa – „Nil”-a.

W latach 1945-1946 był studentem Politechniki Śląskiej, Wydz. Chemii w Krakowie, skąd został relegowany.  W 1947r. zamieszkał na Pomorzu. W 1950r. ukończył Wyższą Szkołę Handlu Morskiego, zaś w 1965 Wyższą Szkołę Ekonomiczną (Wydz. Morski) w Sopocie.

Związany był z gospodarką morską pracując w branży połowowej i okrętowej.  W latach 80- tych XX w. był aktywnym działaczem NSZZ Solidarność oraz Polskiego Klubu Ekologicznego, m. in. w latach 1989 – 92 pełniąc funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Okręgu Wschodnio-Pomorskiego Polskiego Klubu Ekologicznego (PKE). Klub aktywnie działał w tym czasie na rzecz zastąpienia planowanej produkcji energii elektrycznej
w Elektrowni Jądrowej Żarnowiec przez znaczącą poprawę efektywności krajowego systemu energetycznego i rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE).

Właśnie Jego zainteresowanie OZE, spowodowało, że z wielkim zaangażowaniem wsparł swymi kontaktami i pomysłami inicjatora powstania naszej Fundacji – dra inż. Jana Jaracza, który tak to wspominał  na uroczystym Jubileuszu 25-lecia FPE w 2016r.:  „Władek był pierwszym, który wsparł mnie entuzjazmem. On po prostu „poczuł bluesa”, chciał to stworzyć. Myśleliśmy już o formie fundacji, potrzebne były jednak pieniądze na założenie. Zwróciliśmy się do głównych firm z branży energetycznej jak: Pomorski Okręgowy Zakład Gazownictwa, Zakład Energetyczny, EC Wybrzeże. Władek był znany w strukturach Regionu Solidarności, co w klimacie polityczno-społecznym początków lat 1990-tych powodowało, że nie mieliśmy problemu z przekonywaniem, namawianiem do przystąpienia.”

Władysław Dobrowolski został pierwszym przewodniczącym Rady Programowej FPE i wiele lat służył doradztwem m. in. w sferze rozwoju miejscowej produkcji siłowni wiatrowych. Ze względu na stan zdrowia Jego zaangażowanie w sprawy Fundacji stało się mniejsze, ostatni raz uczestniczył w Zgromadzeniu Fundatorów w 2017 r. i wtedy dziękowaliśmy Mu za wkład w powstanie  i działalność Fundacji.

Ograniczone już siły poświęcał ostatnio głównie działalności patriotyczno- historycznej w Światowym Związku Żołnierzy AK oraz edukacji i mobilizacji patriotycznej młodzieży z kręgu kibiców KS Lechia.

Odznaczony m.in. Medalem Wojska (1948, Londyn), Krzyżem Partyzanckim ZBoWiD (1980, nie przyjął), Krzyżem AK (1982, Londyn), Krzyżem Semper Fidelis, Złotym Krzyżem Zasługi (2006), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007). W uznaniu Jego zasług pochowany został z honorami w Kwaterze AK na Cmentarzu Łostowickim 29 czerwca 2022r.

Będziemy Go wspominać z serdecznością i szacunkiem!

Instytucje i Programy wspierające FPE