Projekt CAMS Platform
Projekt CAMS Platform (jego pełna nazwa „Climate Adaptation and Mitigation Synergy in energy efficiency projects) realizowany jest od września 2019 r. do marca 2022 r. w ramach Programu Interreg dla Regionu Morza Bałtyckiego w l. 2014 – 2020. Fundacja Poszanowania Energii w Gdańsku jest jednym z 9 partnerów tego projektu pochodzących z 6 krajów nadbałtyckich. Istotną rolę w tym projekcie odgrywają instytucje pełniące rolę koordynacyjną w realizacji Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego: Sekretariat Rady Państw Bałtyckich (CBSS) jako koordynator horyzontalny tematyki klimatycznej oraz Ministerstwo Gospodarki Łotwy pełniące funkcję koordynatora problematyki energetycznej w działaniach Strategii BSR. Partnerem wiodącym jest Regionalna Agencja Energetyczna z Tartu (Estonia) a władze szwedzkiego regionu Dalarna odpowiadają za działania modułu WP2 dotyczącego usprawnienia wykonywania audytów i innych ocen energetycznych.
Działania dotyczące audytingu energetycznego stanowią najważniejszy obszar zainteresowania FPE w ramach projektu. Ich celem jest przyczynienie się do rzeczywistego zmniejszenia zużycia energii związanej z istniejącymi budynkami i odpowiedniej redukcji emisji gazów do atmosfery (strategia UE „Fala Renowacji”) aby już ok. 2050 roku uzyskać tzw. neutralność klimatyczną – emisje CO2 i innych gazów cieplarnianych nie będą wyższe niż zdolności ich pochłaniania przez ekosystemy.
Jako istotny element dla osiągnięcia tego celu CAMS proponuje uruchomienie i rozwój platformy informatycznej z danymi o metodach i wynikach audytów, a także kosztach i rezultatach działań wdrożeniowych w procesie renowacji coraz większego zbioru obiektów budowlanych. Platforma taka – dzięki możliwości porównań i pewnej inspiracji – powinna pozwolić na standaryzację i podwyższenie jakości audytów i podobnych narzędzi wspierających projektowanie (prze)budowę i renowację budynków.
Działania w zakresie audytingu energetycznego, w tym wskazywania konkretnych możliwości zmian w budynkach i ich użytkowaniu, wspierane muszą być przez odpowiednie narzędzia polityki proklimatycznej: administracyjne i prawne oraz z zakresu informowania i mobilizacji wszystkich aktorów procesu. Jest to sfera objęta modułami WP3 i WP4 projektu CAMS Platform, w których Fundacja także uczestniczy.