Poszanowanie energii bez granic – współpraca polsko – ukraińska opartanastandardachskandynawskich
Projekt „Poszanowanie energii bez granic – współpraca polsko – ukraińska oparta na standardach skandynawskich www.fpegda.pl/ebg realizowany był w Polsce, Norwegii i na Ukrainie w latach 2009 – 2012 w oparciu o doświadczenia polskie i wdrożenia norweskie w dziedzinie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej. Projekt był realizowany w międzynarodowym partnerstwie, które reprezentowali:
z Polski
- Instytut Energetyki
- Instytut Maszyn Przepływowych PAN – twórca Bałtyckiego Klastra Ekoenergetycznego
- Pomorski Urząd Marszałkowski
- Rada Naczelnej Organizacji Technicznej FSNT w Tarnowie
z Norwegii:
- OREEC – Oslo Renewable Energy and Environment Cluster; Lillestrøm Centre of Expertise
z Ukrainy:
- Donieckie Centrum Debat w Doniecku
- Odeska Agencja Rozwoju Regionalnego w Odessie
Sytuacja w Polsce w zakresie oszczędności energii systematycznie się poprawia, inaczej przedstawia się to na Ukrainie. Ukraina zainteresowana integracją z Unią Europejską – musi przejść taką samą drogę, jaką przechodziła Polska przed akcesją. Jest to więc odpowiedni moment, żeby można było wspomóc ją w tej dziedzinie. Inspiracją do projektu był poziom poszanowania energii i wykorzystanie jej odnawialnych źródeł w krajach skandynawskich. Jako najbardziej efektywną formę realizacji projektu przyjęliśmy debaty, interaktywne szkolenia i wizyty z bez- pośrednim udziałem wszystkich zainteresowanych stron. Kamienie milowe były zatem realizowane w formie konferencji i wyjazdów studyjnych do państw partnerów: po 4 w Polsce i na Ukrainie oraz 2 w Norwegii. Każdorazowo uczestnicy tych wyjazdów odwiedzali miejsca związane z energetyką, w tym z produkcją energii elektrycznej lub (i) ciepła, zagospodarowaniem odpadów i termomodernizacją.
W efekcie tych wizyt została sporządzona przez ekspertów Fundacji i współpracujących z Fundacją dokumentacja energetyczna dla 3 odwiedzanych obwodów ukraińskich oraz dla 3 miast w tych obwodach
W ramach Projektu wydano w języku ukraińskim:
Strategie rozwoju energetyki do 2025r. dla poszczególnych obwodów:
Strategie rozwoju energetyki do 2025r. dla poszczególnych obwodów:
Projekty założeń do planów zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe poszczególnych miast:
Publikacje podsumowujące realizacje projektu w języku polskim i angielskim: