IX - Wyjazd studyjny na Ukraine (do Doniecka, Lwowa i Odessy) – marzec/kwiecien 2011r.
Projekt PL 0402
Poszanowanie energii bez granic
współpraca polsko – ukraińska oparta na standardach skandynawskich
Sprawozdanie
z wyjazdu studyjnego polskich partnerów Projektu z FPE, IEn i IMP na Ukrainę
Gospodarze z Ukrainy:
I: UNEEC – Lwów 26 – 29 marca 2011r.
II: DCD – Donieck 10 –13 kwietnia 2011r.
III: ARD – Odessa 10 – 13 kwietnia 2011r.
LWÓW
26 marca
Przylot do Lwowa przedstawicieli FPE i IMP PAN w Gdańsku:
Grażyna Szester
Bartłomiej Chomyn
Irina Antonenko
Ewa Domke
Leszek Piechowski
Spotkanie z przedstawicielami partnera Projektu – UNEEC we Lwowie – poświęcone programowi wizyty, który został przygotowany przez UNEEC w konsultacjach z Kierownictwem projektu
Wieczorny spacer po Lwowie – Starówka (kamienica sczerniała w wyniku działania zanieczyszczonego powietrza), Śródmieście (widoczne liczne linie napowietrzne),Wysoki Zamek (historyczne wzgórze górujące nad Lwowem wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO)
27 marca
Bezpośrednio po przyjeździe Leszka Bronka (IEn), Tomasza Sumery i Piotra Sachy (NOT Tarnów) wyjechaliśmy na spotkanie zorganizowane przez nowego mera miasta Żydaczów.
Na miejscu – w Domu Kultury - odbyło się seminarium z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez Tomasza Sumere i Piotra Sachę w ramach sporządzania Planu założeń do zaopatrzenia Żydaczowa w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe. Tomasz Sumera poprowadził konsultacje, które moderował Leszek Bronk. Pod kierownictwem mera wszyscy uczestniczący
w seminarium odwiedzili kilka obiektów, które wymagają interwencji w zakresie ciepłowniczym, energetycznym i termomodernizacji oraz takie obiekty, w których już rozpoczęły się przygotowania do modernizacji. Widzieliśmy także przykład prywatnego ocieplenia mieszkania w budynku wielorodzinnym.
28 marca
W godzinach przedpołudniowych odbyło się seminarium w siedzibie UNEEC we Lwowie z udziałem przedstawicieli nauki i biznesy energetycznego w obwodzie lwowskim. Prowadzącymi seminarium byli Tomasz Sumera, Leszek Bronk oraz Ewa Domke i Leszek Piechowski. Bartłomiej Chomyn odpowiedzialny był za zorganizowanie spotkań z osobami zainteresowanymi współpracą z Fundacją i Polską, pozyskaniem potencjalnych partnerów oraz nawiązaniem kontaktów.
Podczas wyjazdu okazało się, że osoba przedstawiana przez partnera projektu (UNEEC) jako pracownik Lwowskiej Administracji Obwodowej, tam nie pracuje.
W wyniku determinacji Kierownika Projektu i przeprowadzenia bardzo poważnych rozmów,
w spotkaniu w Administracji Obwodowej (odpowiednik polskiego województwa) udział wzięli autentyczni decydenci obwodu.
29 marca
W godzinach przedpołudniowych przed samym wyjazdem ze Lwowa do Polski udało się jeszcze w ramach zdecydowanych działań z poprzedniego dnia zorganizować osobiste spotkanie z Przewodniczącym Komisji do spraw oszczędności energii Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej. i przedstawicielem parlamentu ukraińskiego (Rada Najwyższa Ukrainy – Werchowna Rada). Dzięki temu spotkaniu władze obwodowe obiecały pomóc w uzyskiwaniu niezbędnych materiałów i danych do tworzonej pod kierunkiem Tomasza Sumery dokumentacji energetycznej dla obwodu. Dowiedzieliśmy się także, ze palącą potrzebą dla obwodu lwowskiego byłaby taka strategia, która przedstawiłaby sytuację energetyczną obwodu na przykładzie wybranych miast. Zaproponowano, aby był to Sambor.
DONIECK
10 kwietnia
Przyjazd polskiej delegacji do Doniecka:
Fundacja Poszanowania Energii w Gdańsku: Irina Antonenko i Leszek Wróblewski
Instytut Energetyki w Gdańsku – Bogdan Czarnecki
11 kwietnia
Wizyta delegacji polskiej oraz gospodarzy z Donieckiego Centrum Debat i Donieckiej Administracji Obwodowej w Donieckim zakładzie metalurgicznym i w kotłowni miejskiej.
Po odwiedzeniu tych obiektów Bogdan Czarnecki z Instytutu Energetyki w Gdańsku poprowadził dla wszystkich uczestników warsztaty nt. sposobów finansowania projektów inwestycyjnych
w zakresie oszczędzania energii na Ukrainie.
Po południu Teresa Żurek i Leszek Wróblewski z Fundacji Poszanowania Energii w Gdańsku zaprezentowali swoje dokonania w zakresie tworzenia dokumentacji energetycznej dla obwodu donieckiego
Gospodarze umożliwili polskim gościom zwiedzenie chluby ukraińskiej sztuki sakralnej
12 kwietnia
Przejazd do miasta Konstantinowka, dla którego tworzony jest w ramach projektu Plan założeń do zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe. Teresa Żurek i Leszek Wróblewski z Fundacji Poszanowania Energii w Gdańsku poprowadzili seminarium i przedstawili swoje dotychczasowe dokonania w zakresie tworzenia dokumentacji energetycznej dla tego miasta
Po seminarium po południu goście mieli okazję zwiedzić atrakcje rustykalne i sakralne
13 kwietnia
Powrót polskiej delegacji do kraju.
ODESSA
Uczestnicy wyjazdu:
Fundacja Poszanowania Energii – Bartłomiej Chomyn
Instytut Energetyki – Leszek Bronk
Instytut Maszyn Przepływowych – Ewa Domke i Leszek Piechowski
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego - Tadeusz Żurek
10 kwietnia
spotkanie organizacyjne ekspertów polskich (Fundacja Poszanowania Energii, Instytut Maszyn Przepływowych, Instytut Energetyki O/Gdańsk, Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego) i ukraińskich (Instytut Chłodnictwa, Departament Eksploatacji Obwodu Odeskiego) ds. energetyki z udziałem odeskiego partnera projektu - Sergieja Nazarczuka, dyrektora Agencji Rozwoju Regionalnego w Odessie. Rozmowy dotyczyły programu wizyty w Elektrociepłowni Odessa oraz przebiegu konsultacji nt. opracowywanych dokumentów, tj. „Strategia energetyczna” i „Plan zaopatrzenia w energię” dla obwodu odeskiego i miasta Bałta.
11 kwietnia
zwiedzanie Elektrociepłowni (TEC) w Odessie (największe przedsiębiorstwo energetyczne
na terenie miasta Odessa) oraz spotkanie robocze z dyrekcją przedsiębiorstwa. Zapoznaliśmy się z danymi technicznymi obiektu oraz mogliśmy zobaczyć faktyczny stan techniczny urządzeń energetycznych i określić konieczny zakres prac termomodernizacyjnych. W spotkaniu, jako przedstawiciele strony ukraińskiej uczestniczyli min. dyrektor przedsiębiorstwa „NAFTOGAZ Ukraina” Jurij Gołowko, przedstawiciel Departamentu Energetyki Obwodu Odesskiego oraz dyrektor Agencji Rozwoju Regionalnego w Odessie.
Po powrocie z elektrociepłowni odbyło się w biurze „Centrum Technik Innowacyjnych” w Odessie w formie konsultacji spotkanie merytoryczne. polskich i ukraińskich ekspertów dotyczące opracowywanych dokumentów, tj. „Strategii Rozwoju Energetyki dla obwodu odesskiego” oraz „Planu energetycznego dla miasta Bałta w obwodzie odesskim”.
W godzinach popołudniowych delegacja polska zwiedziła jeszcze w Odessie dwa obiekty energetyczne (zmodernizowane kotłownie gazowe) oraz obiekty użyteczności publicznej przewidziane do termomodernizacji.
12 kwietnia
Odessa, biuro Centrum Technik Innowacyjnych - seminarium szkoleniowe pt. „Doświadczenia polskich i ukraińskich ekspertów, organizacji samorządowych i przedsiębiorstw energetycznych w realizacji projektów termomodernizacyjnych, programów podwyższenia efektywności energetycznej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii”
Dyskutowano na temat opracowywanych dokumentów, dokonano także ich wstępnej oceny.
W spotkaniach uczestniczyli m.in. audytorzy energetyczni Instytutu Chłodnictwa w Odessie, eksperci z fundacji ekologicznych obwodu odesskiego, przedstawiciele Wydziału Infrastruktury Energetycznej Urzędu Miasta Odessa i Departamentu Energetyki Obwodu Odesskiego oraz dyrektor Agencji Rozwoju Regionalnego w Odessie.
Eksperci polscy i ukraińscy przeprowadzili szereg rozmów i dyskusji, w celu wypracowania właściwych scenariuszy dla sporządzanej dokumentacji energetycznej. Poddano weryfikacji przedstawione robocze wersje dokumentów, uwzględniając założenia poprawy efektywności energetycznej oraz wymagania dotyczące bezpieczeństwa systemów energetycznych na Ukrainie i w Polsce. Podkreślono doświadczenia woj. pomorskiego, w szczególności działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju energetyki.
Spotkania te były okazją do pogłębienia kontaktów z przedstawicielami samorządów i firm energetycznych Odessy i obwodu odesskiego oraz do wymiany doświadczeń w dziedzinie zaopatrzenia miast w energię cieplną, elektryczną i paliwa gazowe, a także związanych z problematyką zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego miasta i regionu.
W ramach seminarium i panelu dyskusyjnego ekspertów przedstawiono nw. tematy:
- „Kierunki rozwoju systemu elektroenergetycznego Ukrainy z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii” – referat przedstawił Leszek Bronk - przedstawiciel Instytutu Energetyki
z Gdańska.
- „Sposoby finansowania inwestycji energetycznych w warunkach ukraińskich - referat przedstawił dyrektor Agencji Rozwoju Regionalnego w Odessie.
- „Bałtycki Klaster Ekoenergetyczny – nowoczesne rozwiązania techniczne zastosowane
w warunkach Polskich zapewniające bezpieczeństwo energetyczne oraz wysoką efektywność energetyczną” – referat przedstawili reprezentujący Instytut Maszyn Przepływowych w Gdańsku – Ewa Domke i Leszek Piechowski.
- „Program termomodernizacji budynków użyteczności publicznej na przykładzie audytu energetycznego wykonanego dla szpitala w Konstantinowce, Ukraina” – referat przedstawił reprezentujący Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego –Tadeusz Żurek - jednocześnie współprowadzący seminarium.
- „Termomodernizacja budynków mieszkaniowych i obiektów użyteczności publicznej
w Polsce” – referat przedstawił Bartłomiej Chomyn z Fundacji Poszanowania Energii „Poprawa efektywności energetycznej - podstawa założeń wykonywanych strategii
dla odwodów i miast Ukrainy” - przedstawiciele IMP, IE w Gdańsku i UMWP.
- Dyskusja na temat przedstawionych referatów skoncentrowała się na zagadnieniach technicznych i rozwiązaniach legislacyjnych stosowanych na Ukrainie i w Polsce.
- Odbyły się także dyskusje panelowe poświęcone weryfikacji przyjętych przez ekspertów i przedstawicieli strony ukraińskiej założeń do opracowywanych strategii energetycznych.
Referaty poparto prezentacjami, które ilustrowały pozytywne przykłady rozwiązań technicznych
w sektorach: elektroenergetycznym, ciepłowniczym i paliw gazowych.
13 kwietnia
Zorganizowano krótkie spotkanie organizacyjne partnerów projektu, tj. przedstawicieli: Fundacji Poszanowania Energii w Gdansku, Instytutu Energetyki w Gdańsku, Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdansku oraz Agencji Rozwoju Regionalnego w Odessie na temat dalszego harmonogramu prac dotyczących sporządzania zaplanowanej w Projekcie dokumentacji energetycznej oraz uzgadniano program konferencji w Polsce podsumowującej Projekt, przewidzianej do realizacji w maju 2011r.
Powrót delegacji polskiej do kraju