VII - Wyjazd studyjny do Malopolski, Podkarpacia oraz na Ukraine
(do Doniecka, Lwowa i Odessy) – pazdziernik 2010r.
Projekt PL 0402
Poszanowanie energii bez granic
współpraca polsko – ukraińska
oparta na standardach skandynawskich
Sprawozdanie
z wyjazdu studyjnego polskich partnerów Projektu z FPE, IEn i IMP na Ukrainę
poprzedzonego wizytą w Małopolsce i na Podkarpaciu
Organizator spotkań w Małopolsce i na Podkarpaciu
NOT – Tarnów: 3 – 6 października 2010r.
Gospodarze z Ukrainy:
I: DCD – Donieck 4 – 6 października 2010r.
II: UNEEC – Lwów 7 października 2010r.
III: ARD – Odessa 8 – 10 października 2010r.
VII Kamień milowy Projektu zaplanowany jako wyjazd studyjny na Ukrainę został na życzenie partnerów z obwodu lwowskiego poprzedzony wizytą w Małopolsce i na Podkarpaciu. Zorganizował to autor i koordynator dokumentacji energetycznej dla tego obwodu i miasta Żydaczów – Tomasz Sumera – reprezentujący partnera Projektu – Naczelną Organizację Techniczną – Rada w Tarnowie.
Małopolska i Podkarpacie
4 października -
Przyjazd uczestników ukraińskich do Krakowa
Wasyl Lewczyszyn; Wira Janklewicz; Rostysław Soroka; Grigorij Sztuka
oraz przedstawiciela Instytutu Maszyn Przepływowych – Sebastiana Bykucia
Wizyta w Zespole Szkół Elektrycznych nr 1 w Krakowie
- pokaz w laboratorium szkolnym stanowiska do badań kolektorów ufundowanego przez firmę Eco-Schubert, spotkanie z prof. Ryszardem Tytko
Zwiedzanie Laboratorium Politechniki Krakowskiej wyposażonego w pompę ciepła i kolektory słoneczne
Eco-Schubert.
5 października
8.00 Spotkanie w NOT Tarnów:
Tomasz Sumera- prezentacja oraz omówienie audytów i planu dla Żydaczowa
Sebastian Bykuć (IMP) – Problematyka efektywności energetycznej w procesach kogeneracji, przedstawienie tez i moderowanie dyskusji.
Pleśna Przedszkole - instalacja z pompą ciepła i kolektorami słonecznymi Eco-Schubert
Dąbrowa Tarnowska –wizyta w Urzędzie Miasta (podpisanie umowy o współpracy partnerskiej między Dąbrową Tarnowską a Żydaczowem) i w Domu Kultury - seans filmowy w pierwszym w Polsce gminnym Kinie 3D (Kino Sokół);
zwiedzanie kotłowni MPEC wyposażonej w kotły na biomasę.
Wyjazd Sebastiana Bykucia (IMP)
6 października
Przyjazd Grażyny Szester oraz Bartłomieja Chomyna (FPE) i Adama Ceniana (IMP)
Przejazd busem w miejsca instalacji urządzeń wykorzystujących OZE :
Stare Żukowice gmina Lisia Góra - zastosowanie pompy ciepła w przedszkolu gminnym
Dębica – wizyta w Urzędzie Miejskim, zwiedzanie obiektów z instalacjami OZE, m.in. szpital
14.00 Cmolas instalacja kolektorów słonecznych na basenie. Spotkanie w Urzędzie Gminy
z Wójtem Eugeniuszem Galkiem; wizyta w Samorządowym Ośrodku Kultury
(termomodernizacja, kotłownia)
Przejazd nocnym pociągiem do Lwowa
7 października
Spotkania na terenie obwodu lwowskiego zorganizowane przez lwowskiego partnera Projektu w siedzibie UNEEC (seminarium), przejazd do Brodów – spotkanie z merem, wizyta w przedszkolu uświetniona programem artystycznym przedszkolaków, zwiedzenie różnych obiektów ciepłowniczych, w tym m.in. basenu nieczynnego kilka miesięcy poza sezonem grzewczym)
O północy wyjazd delegacji polskiej pociągiem sypialnym ze Lwowa do Odessy
Donieck
3 października wylot z Gdańska
– Irina Antonenko – Sekretarz Rady Partnerów Projektu PL 0402
- Leszek Wróblewski – koordynator obwodu donieckiego w zakresie dokumentacji energetycznej dla tego obwodu i miasta Konstantinowka
4 października – Donieck
– spotkanie w Donieckiej Administracji Obwodowej z decydentami obwodu w dziedzinie energetyki Ustalenia i konsultacje nt. sporządzanej strategii rozwoju energetyki
wizyty w obiektach energetycznych
5 października – Konstantinowka
– wizyta w merostwie, spotkanie z decydentami w dziedzinie energetyki;
ustalenia i konsultacje nt. sporządzanego Planu założeń do zaopatrzenia Konstantinowki w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe
pokaz instalacji ciepłowniczych
Po zrealizowaniu zaplanowanego programu
Leszek Wróblewski – powrót do Polski
Irina Antonenko – przejazd do Odessy
Odessa
Polscy uczestnicy:
IMP PAN: Adam Cenian;
IEn: Bogdan Czarnecki;
UMWP: Tadeusz Żurek
FPE: Grażyna Filipczuk – Szester, Irina Antonenko, Bartłomiej Chomyn
8 października
Odessa - Centrum Technik Innowacyjnych (Media Holding 100%)
Seminarium szkoleniowe - „Doświadczenia polskich i ukraińskich organizacji samorządowych
i przedsiębiorstw energetycznych w realizacji Prawa energetycznego, polityki energetycznej
oraz programów podwyższenia efektywności energetycznej – procedury legislacyjne” z udziałem odeskiego partnera Projektu ARD, specjalistów firm energetycznych, przedstawicieli władz samorządowych miasta Odessa i Bałta oraz władz obwodu odesskiego (Aleksander Kurakow - dyrektor Wydziału Infrastruktury Energetycznej Obwodu Odesskiego Departamentu Energetyki Obwodu Odesskiego).
Program seminarium objął:
Referat przedstawiciela Instytutu Maszyn Przepływowych (IMP) w Gdańsku doc. Adama Ceniana pt. „Nowoczesne rozwiązania techniczne zastosowane w warunkach Polskich zapewniające bezpieczeństwo energetyczne oraz wysoką efektywność energetyczną”, uzupełniony prezentacjami ilustrującymi pozytywne przykłady rozwiązań technicznych w sektorze ciepłowniczym i elektroenergetycznym.
Referat przedstawiciela Instytutu Energetyki (IEN) w Gdańsku - Bogdan Czarneckiego pt. „Struktura krajowego systemu elektroenergetycznego Ukrainy oraz kierunki rozwoju podstawowych źródeł energii elektrycznej”
Dyskusja po przedstawionych referatach skoncentrowała się na zagadnieniach technicznych i rozwiązaniach legislacyjnych stosowanych w Polsce i krajach UE.
Potem wywiązała się dyskusja panelowa ekspertów IMP, IEN, Fundacji Poszanowania Energii, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz ukraińskich ekspertów na temat dokumentów:
„Prawo Energetyczne” i „Polityka energetyczna Polski do roku 2030” oraz ich znaczenia dla bezpieczeństwa energetycznego w Polsce;
Dyrektywa UE 2006/32/WE z 2006 roku dotycząca efektywności energetycznej, jako podstawa założeń wykonywanych strategii dla obwodów i miast Ukrainy”.
Po seminarium Tadeusz Żurek - koordynator obwodu odeskiego odpowiedzialny za sporządzenie dokumentacji energetycznej dla obwodu i miasta Bałta konsultował i analizował z przedstawicielami obwodu oraz Bałty przygotowane przez nich dane i materiały do jej opracowywania.
Wieczorem odbyło się spotkanie robocze w gronie ekspertów polskich (IMP, IE, FPE,UMWP)
i ukraińskich ds. energetyki z udziałem odeskiego partnera - dyrektora Agencji Rozwoju Regionalnego - Sergieja Nazarczuka dotyczące założeń do opracowywanych dokumentów, tj. „Strategii rozwoju energetyki” dla obwodu odeskiego i „Planu zaopatrzenia w energię” dla Bałty.
9 października
Wyjazd do odległego o 230 km od Odessy miasta i powiatu (tzw. rajon) Bałta) w celu przeprowadzenie przez ekspertów polskich oceny i dyskusji nt. opracowywanych dokumentów. Na spotkaniu ze starostą rajonu Bałta oraz merem miasta Bałta przedstawiciele ARR, IMP, UMWP i Fundacji Poszanowania Energii przedstawili założenia do realizowanych strategii energetycznych i planów energetycznych. Omówiono z ekspertami ukraińskimi stan aktualny prowadzonych prac, określono dalsze zadania. Prowadzona dyskusja ilustrowana była dobrymi przykładami z Polski, w szczególności z woj. pomorskiego oraz poznanych podczas wizyt studyjnych przykładów norweskich.
W dalszej części spotkania zwiedziliśmy kilka obiektów energetycznych (głównie kotłowni gazowych) oraz obiektów przewidzianych do termomodernizacji. Zapoznaliśmy się z planami termomodernizacji i możliwościami wykorzystania OZE na terenie powiatu (rajonu) Bałta
10 października
spotkanie z partnerem Projektu S. Nazarczukiem w celu omówienia założeń do opracowywanej dokumentacji energetycznej, dyskutowano nt. trudności w pozyskiwaniu kolejnych danych, wskazywano sposoby na efektywną współpracę w tym zakresie. Podkreślano doświadczenia woj. pomorskiego, w szczególności akcentowano działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju energetyki.
Powrót do kraju.